MCP47/48FxBx8 pierwsze oktalne 12-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe firmy Microchip z pamięcią nieulotną oraz Vref

Kategoria: , Tagi:
MCP47/48FxBx8 pierwsze oktalne 12-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe firmy Microchip z pamięcią nieulotną oraz Vref

Wdrożenie wielokanałowego sterowania systemem lub wyjść sygnałowych za pomocą konwerterów cyfrowo-analogowych (DAC) w dzisiejszych przenośnych i podręcznych systemach przemysłowych, komunikacyjnych, konsumenckich i medycznych było trudne do wykonania bez znacznego obciążenia procesora, związanego z konfiguracją urządzenia podczas uruchamiania. Dlatego też firma Microchip Technology Inc. zaprezentowała rozwiązanie tego problemu za pomocą rodziny oktalnych 12-bitowych przetworników cyfrowo-analogowych MCP47/48FxBx8, pierwszych tego rodzaju, które zawierają pamięć nieulotną oraz zintegrowane źródło napięcia odniesienia (Vref), dzięki czemu mogą być wstępnie skonfigurowane pod kątem bezpiecznego i wydajnego uruchamiania bez polegania na procesorze systemowym.

Oczekuje się, że komputery kieszonkowe i inne systemy przenośne będą oferować więcej możliwości w jeszcze mniejszych, prostszych projektach” - powiedział Bryan J. Liddiard, wiceprezes działu mieszanego i liniowego firmy Microchip. „Pomagamy osiągnąć ten cel dzięki pierwszym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, które eliminują obciążenie procesora podczas uruchamiania i zapewniają gęstość kanałów, niskie zużycie energii oraz zintegrowane funkcje, których potrzebują dzisiejsze kompaktowe systemy, aby mogły działać przez dłuższy czas przy użyciu mniejszych i lżejszych baterii”.

W Przeciwieństwie do przetworników cyfrowo-analogowych, które nie są wyposażone w pamięć nieulotną, przetworniki MCP47 / 48FxBx8 mogą przechowywać dane konfiguracyjne dostosowane przez użytkownika nawet po wyłączeniu zasilania. Podczas uruchamiania wszystkie osiem kanałów jest następnie konfigurowanych do wstępnie zdefiniowanego stanu bez obciążania procesora systemowego tym narzutem.Zintegrowanie źródła Vref z przetwornikami cyfrowo-analogowymi zmniejsza ogólny rozmiar i złożoność systemu, zapewniając jednocześnie niezbędną kontrolę w celu spełnienia krytycznych potrzeb czasowych w celu bezpiecznego sterowania wszystkimi wyjściami mocy. Ponadto rodzina urządzeń oferuje zarówno interfejsy szeregowe SPI, jak i I2C, aby zapewnić projektantowi największą elastyczność w komunikacji urządzeń.

Dzięki Zakresowi napięcia roboczego od 1,8 V do 5,5 V, niskie minimalne napięcie robocze przetworników cyfrowo-analogowych i wysoki poziom sprawności energetycznej łączą się, aby poprawić wydajność termiczną i niezawodność. Przetworniki cyfrowo-analogowe zapewniają również ochronę przed zresetowaniem po włączeniu/wyłączeniu zasilania oraz jeden z najszybszych w branży czasów ustalania wynoszący 5 mikrosekund i działają w rozszerzonym (-40°C do +125°C) zakresie temperatur wymaganym w zastosowaniach przemysłowych oraz motoryzacyjnych.Rodzina przetworników cyfrowo-analogowych MCP47/48FxBx8 dostępna jest w rozdzielczościach 8, 10 i 12 bitów w 20-wyprowadzeniowym opakowaniu VQFN 5 x 5 mm oraz 20-wyprowadzeniowym pakiecie TSSOP.

Gamma jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. W celu uzyskania szerszych informacji o naszej ofercie, zapraszamy do konatktu z naszym działem handlowym.

Zapytaj o produkt