Nowe rodziny 8-bitowych mikrokontrolerów PIC oraz AVR firmy Microchip pomagają w rozwoju przyszłościowych produktów

Kategoria: , Tagi:
Nowe rodziny 8-bitowych mikrokontrolerów PIC oraz AVR firmy Microchip pomagają w rozwoju przyszłościowych produktów

Wraz ze smartfonami, pojazdami autonomicznymi i łącznością bezprzewodową 5G, 8-bitowe rodziny mikrokontrolerów PIC® i AVR® firmy Microchip stale zyskują udział w rynku. W ciągu ostatnich 50 lat rynek 8-bitowych MCU stale rósł, a firma Microchip obecnie sprzedaje co roku jedno urządzenie na każdego człowieka na zachodniej półkuli. Aby wesprzeć ten ciągły trend, firma Microchip Technology wprowadza do oferty pięć nowych rodzin produktów i ponad 60 nowych pojedynczych urządzeń, które oferują projektantom systemów wbudowanych proste rozwiązania dla rozwiązania ich najczęstszych problemów.

Projektanci, którzy chcą tworzyć innowacyjne projekty, zwracają się do nowych rodzin produktów Microchip MCU PIC i AVR ze względu na ich moc obliczeniową, możliwość łatwej komunikacji z innymi układami i analogowymi urządzeniami peryferyjnymi, które zostały zbudowane tak, aby były wyjątkowo konfigurowalne bez konieczności wprowadzania zmian do płytki drukowanej (PCB). Urządzenia te łączą możliwości podobne do ASIC z prostym środowiskiem programistycznym, które rozszerza tradycyjne możliwości MCU i pozwala na konfigurację ich jako inteligentnych układów peryferyjnych. Inteligentne urządzenia peryferyjne, takie jak sterowany programowo wzmacniacz operacyjny w rodzinie PIC16F171, wielonapięciowe wejścia/wyjścia (MVIO) i przetwornik analogowo-cyfrowy z obliczeniami (ADCC) dodają wartości aplikacjom, które w przeciwnym razie nie korzystałyby z tradycyjnych MCU.

Wyzwanie obejmujące wiele domen napięcia jest powszechną sytuacją w systemach, które zawierają chipy wykorzystujące różne napięcia zasilania (np. podłączenie 5V MCU do czujnika 1,8 V). Ten typ systemu normalnie wymagałby sprzętu do zmiany poziomu, co zwiększa koszty. Urządzenie peryferyjne MVIO, które można znaleźć w najnowszych 8-bitowych MCU firmy Microchip, w tym w rodzinie AVR DD, umożliwia jednemu portowi MCU działanie w innej domenie napięcia niż reszta MCU, co eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych komponentów zewnętrznych.

Niektóre systemy wymagają szybkości i czasu odpowiedzi, które są trudne do osiągnięcia przy przetwarzaniu opartym na oprogramowaniu. Niezależne urządzenia peryferyjne (CIP) dostępne w całej gamie produktów Microchip PIC i AVR można zaprogramować za pomocą programu MPLAB® Code Configurator (MCC), aby można je było łatwo połączyć w celu utworzenia łańcucha przetwarzania sprzętu. Umożliwia to tworzenie niestandardowych urządzeń peryferyjnych, które eliminują czasy cykli przetwarzania oprogramowania. Na przykład macierz LED WS2812, która do prawidłowego sterowania wymaga unikalnego taktowania, może być łatwo kontrolowana poprzez skonfigurowanie superurządzenia peryferyjnego składającego się z modulatora szerokości impulsu (PWM), interfejsu SPI i konfigurowalnej komórki logicznej (CLC).

Ponieważ rynek 8-bitowych urządzeń PIC i AVR MCU stale rośnie, firma Microchip odpowiada na długoterminowe potrzeby swoich klientów, przestrzegając mocnych podstaw w swoim portfolio produktów i strukturze wsparcia. MCU PIC i AVR są niezwykle łatwe w projektowaniu, a ich sieć wsparcia umożliwia klientom firmy Microchip skrócenie czasu uzyskiwania przychodów. Portfolio 8-bitowych MCU jest kompatybilne pin-to-pin, co pozwala na wybór alternatywnego MCU PIC lub AVR, gdy potrzebna jest większa wydajność lub gdy klient chce zmaksymalizować dostępność produktu, jednocześnie minimalizując wymagania dotyczące przeprojektowania.

„Mikrokontrolery PIC i AVR są niezwykle popularne, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby spełniały wymagania naszych klientów dotyczące obecnych i przyszłych aplikacji” - powiedział Greg Robinson, wiceprezes ds. marketingu w 8-bitowej jednostce biznesowej Microchip MCU. „Zbudowaliśmy również solidny łańcuch dostaw dla 8-bitowych mikrokontrolerów PIC i AVR, z których zdecydowana większość jest produkowana w zakładach należących do firmy Microchip. Pozwala nam to kontrolować proces produkcji w sposób, który nie jest powszechny w branży.”

Narzędzia programistyczne

Microchip oferuje pełny ekosystem programistyczny narzędzi sprzętowych i programowych, w tym zintegrowane środowiska programistyczne MPLAB® X i MPLAB® Xpress (IDE) oraz MPLAB® Code Configurator (MCC), który oferuje intuicyjny interfejs graficzny do generowania konfiguracji i aplikacji gotowych do produkcji kod dla 8-bitowych projektów opartych na MCU.

Zapytaj o produkt