Pierwszy układ SoC FPGA oparty na RISC-V firmy Microchip wchodzi do produkcji masowej

Kategoria: , Tagi:
Pierwszy układ SoC FPGA oparty na RISC-V firmy Microchip wchodzi do produkcji masowej

Pierwsza programowalna macierz bramek SoC (FPGA) obsługująca nieodpłatną architekturę otwartego zestawu instrukcji (ISA) RISC-V weszła do produkcji seryjnej, stanowiąc kamień milowy w ewolucji procesorów systemów embedded. Ponieważ klienci w szybkim tempie wdrażają układy PolarFire® SoC FPGA, firma Microchip Technology Inc. ogłosiła kwalifikację produkcyjną dla MPFS250T i wcześniej ogłoszonego MPFS025T. Microchip ogłosił również, że jego ekosystem Mi-V nadal usprawnia wdrażanie RISC-V, jednocześnie umożliwiając nową klasę mniejszych, bardziej energooszczędnych i mniej kosztownych produktów przemysłowych, IoT i innych urządzeń brzegowych.

Mamy aktualnie dużą liczbę klientów, którzy projektowali w rodzinie PolarFire SoC za pomocą naszego pakietu narzędzi i rozwiązań Mi-V” - powiedział Shakeel Peera, wiceprezes ds. marketingu w jednostce biznesowej FPGA firmy Microchip. „Klienci ci opracowali innowacyjne produkty, które wprowadzają na rynek najlepsze w swojej klasie rozwiązania o doskonałej sprawności cieplnej i energetycznej, a także bezprecedensowych możliwościach obliczeniowych w małych obudowach. Piszemy teraz nowy rozdział w historii RISC-V dzięki dostępności zakwalifikowanych do produkcji urządzeń SoC PolarFire.”

Układy PolarFire SoC FPGA odblokowują nowe konfigurowalne możliwości przetwarzania dzięki wzmocnionemu podsystemowi mikroprocesorowemu opartemu na technologii RISC-V działającemu w czasie rzeczywistym, obsługującego system Linux® na szybkiej sieci FPGA, popartej zaangażowaniem firmy Microchip w tworzenie mapy drogowej rozwoju produktu oraz długoterminowej dostępności. Wykorzystują również dostosowania umożliwione przez otwarty standard RISC-V ISA, aby zwiększyć wydajność energetyczną, bezpieczeństwo i niezawodność w porównaniu z alternatywnymi opcjami przetwarzania, wprowadzając jednocześnie cenne nowe możliwości, takie jak deterministyczny tryb asymetrycznego przetwarzania wieloprocesowego (AMP), który umożliwia użytkownikom uruchamianie systemu operacyjnego Linux podczas pracy z maksymalną wydajnością aplikacji czasu rzeczywistego. Innowacja PolarFire SoC umożliwia nowe rozwiązania wyzwań, takich jak poprawa wydajności mocy obliczeniowej i zapewnienie akceleracji obliczeniowej na brzegu sieci oraz dostarczanie niezrównanych możliwości w zastosowaniach komunikacyjnych, obronnych, medycznych oraz automatyki przemysłowej.

Ekosystem Mi-V jest równie ważny dla przyjęcia RISC-V, obejmując szeroką gamę IP, sprzętu, systemów operacyjnych, oprogramowania pośredniczącego, debugerów, kompilatorów i usług projektowych. Ponad dwudziestu partnerów współpracuje z Microchip, aby stale rozwijać tę tanią platformę ewaluacyjną i przyspieszać wdrażanie projektów w różnych branżach. Usuwa ona bariery wejścia, umożliwiając inżynierom systemów wbudowanych, projektantom oprogramowania i twórcom sprzętu wykorzystanie zalet kombinacji RISC-V ISA i PolarFire SoC FPGA w postaci niewielkich rozmiarów, sprawności cieplnej i niskiego zużycia energii.

Ekosystem FPGA i Mi-V PolarFire firmy Microchip stanowi doskonałą platformę do oceny wielordzeniowego SoC opartego na RISC-V, obsługującego system Linux”, powiedział Calista Redmond, dyrektor generalny RISC-V International. „Na rynku dostępne jest teraz rozwiązanie RISC-V, zakwalifikowane do produkcji, które można zamówić i zastosować w swoich projektach. Struktura FPGA to innowacyjna platforma, która umożliwia akcelerację sprzętową podczas projektowania systemów

O rodzinie PolarFire SoC FPGA

Układy FPGA PolarFire SoC firmy Microchip zawierają kombinację transceiverów średniego zasięgu, logiki, zasobów cyfrowego przetwarzania sygnałów (DSP) i pamięci o dostępie swobodnym (RAM) i są idealne do zastosowań o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa ze względu na ich odporność na problemy z pojedynczym zdarzeniem SEU i SECDED dla wszystkich pamięci. Umożliwiają wysoce zintegrowane projekty i są dwa razy bardziej energooszczędne na wat niż konkurencyjne urządzenia. Moc i sprawność cieplna eliminują koszt i złożoność aktywnego chłodzenia, wentylatorów lub radiatorów, umożliwiając zastosowania aplikacji wymagających wysokiej sprawności cieplnej wraz z wyższymi poziomami integracji, bezpieczeństwem i niezawodnością na poziomie obronnym.

Kwalifikacja produkcyjna dla Microchip MPFS250T i wcześniej ogłoszonego MPFS025T rozszerzają portfolio wielordzeniowych układów FPGA RISC-V SoC PolarFire firmy Microchip, zapewniając jeszcze mniejszy ślad termiczny dla inteligentnych wbudowanych aplikacji wizyjnych o niskim poborze mocy oraz w motoryzacji, automatyce przemysłowej, komunikacji, systemach obronnych oraz IoT, w których moc i wydajność nie mogą być zagrożone. MPFS250T i MPFS025T są już dostępne w sprzedaży.

Komentarze do artykułu

Zapytaj o produkt