SAM9X60D1G-SOM nowy miniaturowy system w module SOM firmy Microchip z długoterminowym wsparciem produkcji

Kategoria: , Tagi:
SAM9X60D1G-SOM nowy miniaturowy system w module SOM firmy Microchip z długoterminowym wsparciem produkcji

Ponieważ rynek systemów wbudowanych stale rośnie i ewoluuje, programiści starają się zoptymalizować rozwój produktu tak aby możliwe było przejście z mikrokontrolera (MCU) na mikroprocesor (MPU) do obsługi zwiększonych wymagań dotyczących przetwarzania. Aby pomóc programistom w tym przejściu i zmniejszeniu złożoności projektu, firma Microchip Technology Inc. rozszerzyła swoją ofertę modułów MPU System-on-Modules (SOM) o wbudowany MPU SAM9X60D1G-SOM ARM926EJ-S™ działający z prędkością do 600 MHz. Oprogramowanie dla SAM9X60D1G-SOM dostępne jest z obsługą bare metal lub RTOS za pośrednictwem MPLAB® Harmony 3 lub kompletnych głównych dystrybucji Linux®.

SOM, oparty na SAM9X60D1G w obudowie System in Package (SiP), to mały moduł do ręcznego lutowania o wymiarach 28 x 28 mm, który zawiera MPU i pamięć DDR w jednym pakiecie, wraz z zasilaczami, zegarami i pamięcią. SAM9X60D1G-SOM to pierwszy SOM firmy Microchip wyposażony w 4 Gb pamięć flash SLC NAND, aby zmaksymalizować przechowywanie danych w urządzeniach aplikacyjnych, podczas gdy wbudowana pamięć DDR zmniejsza ryzyko dostaw i ceny związane z układami pamięci. Niewielkich rozmiarów SAM9X60D1G-SOM zawiera również układ zarządzania energią MCP16501 (PMIC), który upraszcza projektowanie zasilania jedynie do pojedynczej szyny napięcia 5V, aby umożliwić systemy o niższym poborze mocy.

Aby zapewnić funkcje, których może wymagać system podłączony do sieci Ethernet, SAM9X60D1G-SOM zawiera Ethernet PHY 10/100 KSZ8081 i 1 Kb szeregową pamięć EEPROM z zaprogramowanym adresem MAC (EUI-48). Klienci mogą dalej dostosowywać swój projekt w oparciu o wymagany poziom bezpieczeństwa, taki jak bezpieczne uruchamianie z wbudowanym bezpiecznym przechowywaniem kluczy (OTP), sprzętowy mechanizm szyfrowania (TDES, AES i SHA) oraz generator prawdziwych liczb losowych (True Random Number Generator - TRNG).

Dzięki SAM9X60D1G-SOM projektanci mogą skorzystać z procesora MPU o średniej wydajności i znacznie zmniejszyć złożoność projektu” - powiedział Rod Drake, wiceprezes 32-bitowej jednostki biznesowej Microchip MPUNajnowszy SOM zapewnia klientom rozwiązanie typu small form factor bezpośrednio od firmy Microchip i zmniejsza ciężar logistyczny związany z oddzielnym zakupem każdego z sześciu aktywnych komponentów i licznych elementów pasywnych wbudowanych w ten SOM

SAM9X60D1G-SOM to najnowszy dodatek do istniejącego szerokiego portfolio układów SOM opartych na MPU zbudowanych przy użyciu wspólnego zestawu sprawdzonych komponentów Microchip w celu zmniejszenia złożoności projektu i ogólnych kosztów PCB. Przykładowo, zintegrowane złożone urządzenia są już kierowane w SOM, dzięki czemu klienci mogą projektować swoje produkty przy użyciu niedrogiej, czterowarstwowej płytki drukowanej PCB.

SOM i jego komponenty są wspierane przez praktykę firmy Microchip dotyczącą przestarzałości, polegającą na kontynuowaniu dostarczania produktu tak długo, jak to możliwe, gdy tylko istnieje zapotrzebowanie na ten produkt. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym ekosystemie półprzewodników o wysokim popycie i ograniczeniach podaży.

SAM9X60D1G-SOM przeznaczony jest do wielu 32-bitowych zastosowań końcowych w różnych branżach, takich jak sprzęt medyczny, telematyka samochodowa i systemy informacyjno-rozrywkowe, ładowarki pojazdów elektrycznych, sterowanie przemysłowe i automatyki i wiele innych. Nadaje się również szczególnie dobrze do produktów zaprojektowanych w celu zapewnienia możliwości obliczeniowych z wieloma interfejsami komunikacyjnymi, które są raz kwalifikowane, a następnie dostosowywane do osobnych projektów.

Narzędzia programistyczne

Microchip zapewnia wsparcie zarówno w zakresie rozwoju sprzętu, jak i oprogramowania dla SAM9X60D1G-SOM, w tym zestaw ewaluacyjny SAM9X60D1G Curiosity Evaluation Kit (#EV40E67A) z trzema dystrybucjami Linuksa: BuildRoot, Yocto i OpenWRT. Systemy oparte na bare metal lub RTOS są obsługiwane przez wbudowane oprogramowanie MPLAB Harmony 3, zintegrowane środowisko programistyczne MPLAB X (IDE) oraz kompilator MPLAB XC32.

Zapytaj o produkt