PIC32CM JH firmy Microchip to pierwszy w branży mikrokontroler oparty na architekturze Arm® Cortex®-M0+ z obsługą AUTOSAR, autotestem pamięci (MBIST)

Kategoria: , Tagi:
PIC32CM JH firmy Microchip to pierwszy w branży mikrokontroler oparty na architekturze Arm® Cortex®-M0+ z obsługą AUTOSAR, autotestem pamięci (MBIST)

Producenci systemów elektronicznych, od pojazdów po sprzęt AGD, zmierzają w kierunku automatyzacji i łączenia aplikacji końcowych, pobudzając potrzebę standardów branżowych związanych z bezpieczeństwem funkcjonalnym i ochroną cyberbezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczne działanie ich produktów . Aby zapewnić producentom rozwiązanie wyposażone w komponenty, które spełniają normy bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO 26262 i normy inżynierii cyberbezpieczeństwa ISO/SAE 21434, firma Microchip Technology Inc. zaprezentowała mikrokontroler PIC32CM JH. Jest to pierwszy w branży mikrokontroler oparty na architekturze Arm® Cortex®-M0+ z obsługą AUTOSAR, wbudowanym autotestem pamięci (MBIST) i bezpiecznym rozruchem (secure boot).

PIC32CM JH jest kompatybilny z AUTOSAR, otwartą architekturą oprogramowania, zapewniając dostawcom możliwość zmiany na sprzęt niższego poziomu, ale z zachowaniem oryginalnego kodu aplikacji, co ułatwia migrację między różnymi projektami. Gotowy na AUTOSAR został zaprojektowany w celu usprawnienia procesu rozwoju i zmniejszenia ogólnych kosztów. Korzystając z AUTOSAR, Microchip oferuje warstwy abstrakcji mikrokontrolera (MCAL) ASIL B dla aplikacji bezpieczeństwa funkcjonalnego - zapewniając interfejs sprzętowy niższego poziomu do MCU.

Producenci z branży motoryzacyjnej wymagają zarówno bezpieczeństwa funkcjonalnego, jak i ochrony cybernetycznej w przypadku wielu zastosowań w pojazdach, w tym przycisków dotykowych i kółek dotykowych, elementów sterujących drzwiami i konsoli sterowania oraz aplikacji nadwozia, takich jak zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS). PIC32CM JH, w połączeniu z Trust Anchor TA100 CryptoAutomotive™ firmy Microchip, jest zgodny z normą ISO/SAE 21434, nowym standardem bezpieczeństwa cybernetycznego dla branży motoryzacyjnej. TA100 wykorzystuje bardzo bezpieczne sprzętowe przechowywanie kluczy kryptograficznych i kryptograficzne środki zaradcze, aby wyeliminować potencjalne backdoory związane ze słabościami oprogramowania.

Dzięki mikrokontrolerowi PIC32CM JH firma Microchip odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania mikrokontrolerowe zaprojektowane z myślą o funkcjonalnym bezpieczeństwie i ochronie cybernetycznej, co jest szczególnie ważne w przemyśle motoryzacyjnym” - powiedział Rod Drake wiceprezes 32-bitowej jednostki biznesowej Microchip Technology ds. mikrokontrolerów. „Producenci mają teraz możliwość skorzystania z podstawowego MCU opartego na rdzeniu ARM Cortex-M0+, aby spełnić wymagania zgodności, które wcześniej były dostępne tylko w MCU wyższej klasy

Bezpieczny rozruch jest częścią sprzętu. Uwierzytelnia kod, aby upewnić się, że jest prawidłowy i zapobiega załadowaniu złośliwego kodu do MCU. Inne funkcje sprzętowe zawarte w MCU PIC32CM JH to kod korekcji błędów (ECC), pętle zwrotne w interfejsach komunikacyjnych, jednostka ochrony pamięci systemowej i MBIST, z których wszystkie są mechanizmami bezpieczeństwa stosowanymi zgodnie z normami ISO 26262, IEC 61508 i standardu IEC 60730.

MBIST to standardowa w branży metoda testowania wbudowanych pamięci, która umożliwia szybkie przetestowanie integralności statycznej pamięci o dostępie swobodnym (SRAM), aby upewnić się, że działa ona prawidłowo przed uruchomieniem kodu w celu złagodzenia awarii. Aby wesprzeć programistów we wdrażaniu, PIC32CM JH jest dostarczany z funkcjonalnymi zabezpieczeniami bezpieczeństwa, takimi jak podręcznik bezpieczeństwa, analiza skutków i diagnostyki trybów awarii (FMEDA) oraz kod diagnostyczny ukierunkowany na poziomy bezpieczeństwa ISO 26262 ASIL B (Automotive Safety Integrity Level).

Dodatkowo PIC32CM JH zawiera obsługę zaawansowanych funkcji dotykowych z Driven Shield Plus, zapewniających obsługę z dużą tolerancją na hałas i wodę. Funkcja ta jest niezbędna w urządzeniach domowych, zastosowaniach przemysłowych i motoryzacyjnych, w których dotyk musi działać w różnych trudnych warunkach otoczenia.

Narzędzia programistyczne

MCU PIC32CM JH obsługiwany jest przez zestaw rozwojowy PIC32CM JH01 Curiosity Pro Development Kit (EV81X90A).

PIC32CM JH01 Curiosity Pro Development Kit (EV81X90A)

Komentarze do artykułu

Zapytaj o produkt