Wprowadzenie do bezpieczeństwa funkcjonalnego - Functional Safety

Kategoria: , Tagi:
Wprowadzenie do bezpieczeństwa funkcjonalnego - Functional Safety

Bezpieczeństwo funkcjonalne jest krytycznym aspektem projektowania nowoczesnych aplikacji, obejmującym projektowanie systemów, które mogą wykrywać i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Chociaż nie można zagwarantować, że system nigdy nie zawiedzie, możliwe jest zmniejszenie ryzyka awarii poprzez zaprojektowanie systemów w taki sposób, aby w przypadku awarii były bezpieczne. Jednym z powszechnie akceptowanych międzynarodowych standardów bezpieczeństwa funkcjonalnego jest norma IEC 61508 dla zastosowań przemysłowych.

Programowalne macierze bramek (FPGA) firmy Microchip są certyfikowane zgodnie z normą bezpieczeństwa funkcjonalnego IEC 61508. Systemy stosowane w lotnictwie komercyjnym, kosmicznym, obronnym, motoryzacyjnym i przemysłowym o wysokiej niezawodności wymagają certyfikacji zdefiniowanej przez normę bezpieczeństwa IEC 61508. Najwyższym poziomem obsługiwanym w pojedynczym układzie scalonym jest Safety Integrity Level (SIL) 3. Mikroukłady FPGA mają bogate doświadczenie w zastosowaniach o wysokiej niezawodności, a pakiet bezpieczeństwa funkcjonalnego dla aplikacji przemysłowych jest głębokim zaangażowaniem firmy Microchip dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiej niezawodności.

Rozwiązania FPGA firmy Microchip zmniejszają całkowite koszty systemu i znane są z bezpieczeństwa, wydajności energetycznej i niezawodności (odporność na pojedyncze zdarzenie lub SEU), a ponadto certyfikowane są zgodnie z IEC 61508 dla poziomu SIL 3 przez TÜV Rhineland. Rodziny układów FPGA obejmują układy FPGA IGLOO® trzeciej generacji, układy FPGA ProASIC® 3 i układy FPGA SmartFusion®. Dodatkowo firma Microchip wydała niedawno układy FPGA czwartej generacji IGLOO® 2 i układy SoC SmartFusion® 2. Microchip pracuje nad dodaniem kolejnych produktów, które będą zgodne z certyfikatem ISO 26262 dla zastosowań motoryzacyjnych.

Projekty przemysłowe o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa muszą być certyfikowane zgodnie ze specyfikacją IEC 61508. W oparciu o ten certyfikat bezpieczeństwa programiści mogą zmniejszyć ryzyko, wykorzystując układy FPGA firmy Microchip oraz pakiet bezpieczeństwa funkcjonalnego, obejmujący oprogramowanie Libero® SoC i przepływ narzędzi oraz wybrane IP, które posiadają certyfikat TÜV Rhineland do stosowania w systemie bezpieczeństwa funkcjonalnego. Dzięki temu klienci mogą znacznie łatwiej uzyskać zatwierdzony system bezpieczeństwa przy niższych kosztach i skrócić czas wprowadzania produktu na rynek.

Źródło: Microchip Technology Inc. Tłumaczenie: Gamma Sp. z o.o.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Microchip Technology Inc. w Polsce. Aby uzyskać więcej informacji o rozwiązaniach FPGA oraz bezpieczeństwa funkcjonalnego firmy Microchip, zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Komentarze do artykułu

Zapytaj o produkt