1 GHz SAMA7G54 to pierwszy jednordzeniowy mikroprocesor MPU z interfejsem kamery MIPI CSI-2 oraz zaawansowanymi funkcjami audio

Kategoria: , Tagi:
1 GHz SAMA7G54 to pierwszy jednordzeniowy mikroprocesor MPU z interfejsem kamery MIPI CSI-2 oraz zaawansowanymi funkcjami audio

Rynek systemów wbudowanych potrzebuje rozwiązań sztucznej inteligencji (AI) o wyższej wydajności, ale zużywających mniej energii, które można wdrażać na urządzeniach brzegowych, gdzie zużycie energii jest często na wagę złota. Rozwiązania AI często wymagają zaawansowanych funkcji przetwarzania obrazu i dźwięku, które zazwyczaj można znaleźć tylko w bardziej wydajnych wielordzeniowych mikroprocesorach, które niestety również zużywają znacznie więcej energii. Aby zaoferować programistom dostęp do tych bardziej wydajnych urządzeń peryferyjnych bez poświęcania energii, firma Microchip Technology Inc. zaprezentowała mikroprocesor SAMA7G54 oparty na rdzeniu Arm Cortex A7, działający z częstotliwością do 1 GHz. SAMA7G54 zawiera zarówno interfejs kamery MIPI® CSI-2, jak i tradycyjny równoległy interfejs kamery, co umożliwia programistom projektowanie aplikacji wizyjnych o niskim poborze mocy z dokładniejszym postrzeganiem głębi.

Microchip zobowiązuje się do utrzymania jednostek MPU o najniższej mocy. SAMA7G54 rozszerza ten trend niskiego poboru mocy na klasę wydajności 1 GHz, procesorów obsługujących system Linux®, zapewniając elastyczne tryby niskiego poboru mocy, a także skalowanie napięcia i częstotliwości. W połączeniu z nowym układem zarządzania energią MCP16502 (PMIC) firmy Microchip, nowy mikroprocesor umożliwia projektantom systemów wbudowanych dostrojenie ich do aplikacji końcowych w celu uzyskania najlepszego ogólnego zużycia energii w porównaniu do wydajności, przy jednoczesnej optymalizacji pod kątem najniższych całkowitych kosztów systemu. MCP16502 jest obsługiwany przez główną dystrybucję Linuksa firmy Microchip dla SAMA7G54, umożliwiając łatwe wejście i wyjście z dostępnych trybów niskiego poboru mocy, a także obsługę dynamicznego skalowania napięcia i częstotliwości.

SAMA7G54 zapewnia projektantom ścieżkę niskiego ryzyka do opracowywania zoptymalizowanych pod kątem mocy i wydajności rozwiązań sztucznej inteligencji do wdrażania na urządzeniach brzegowych” - powiedział Rod Drake, wiceprezes 32-bitowej jednostki biznesowej Microchip MPU. „Projektanci mogą teraz tworzyć wysokowydajne aplikacje do obrazowania i audio-centrycznej sztucznej inteligencji bez konieczności używania wielordzeniowych procesorów MPU o znacznie wyższym zużyciu energii

W zastosowaniach audio urządzenie integruje ulepszone funkcje audio, takie jak cztery cyfrowe porty audio I2S, macierz 8 interfejsów mikrofonowych, nadajnik i odbiornik S/PDIF, a także czterokanałowy konwerter częstotliwości próbkowania dźwięku stereo. Wyposażenie w wiele wejść mikrofonowych ma na celu lepszą lokalizację źródła dźwięku w celu zwiększenia wydajności systemu wideokonferencji.

SAMA7G54 integruje również technologię Arm TrustZone® z bezpiecznym rozruchem, bezpiecznym przechowywaniem kluczy oraz akcelerowaną kryptografią.

1 GHz SAMA7G54 to pierwszy jednordzeniowy mikroprocesor MPU z interfejsem kamery MIPI CSI-2 oraz zaawansowanymi funkcjami audio

Narzędzia programistyczne

Microchip zapewnia wsparcie zarówno dla rozwoju sprzętu, jak i oprogramowania dla mikroprocesora SAMA7G54. Zestaw ewaluacyjny SAMA7G54-EK (#EV21H18A) zawiera złącza i gniazda rozszerzeń dla łatwej personalizacji i szybkiego dostępu do zaawansowanych wbudowanych funkcji. Urządzenie obsługiwane jest przez główną dystrybucję Linuksa firmy Microchip. Z kolei MPLAB® Harmony v3 zapewnia obsługę Bare-metal i RTOS.

Microchip oferuje szerokie portfolio układów Ethernet PHY, przełączników i koncentratorów, produktów bezprzewodowych, a także transceiverów CAN FD obsługiwanych przez mikroprocesor SAMA7G54.

Zapytaj o produkt